Nurgakivi sai suurim mitmekorruselisene avalik puitehitis Eestis - Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskus

Nurgakivi sai suurim mitmekorruselisene avalik puitehitis Eestis - Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskusTõnis Agasild nurgakivi panemisel.
20.06.2019

18. juunil sai nurgakivi Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskuse uus hoone. Paul Kerese tn 14 kerkivat hoonet hakkavad haldama Sisekaitseakadeemia ja Tartu Ülikool. 9707 m2 suurune õppe- ja majutushoone valmib 2020. aasta septembris ning läheb maksma 15,4 miljonit eurot (käibemaksu arvestamata). Ehitust rahastatakse riigieelarvest, sealhulgas Tartu Ülikooli investeerib majutuskompleksi 3,7 miljonit eurot (km-ita).

Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskusesse on kavandatud majutusruumid ja ühiskasutuses puhkeruumid kadettidele ning Politsei- ja Piirivalveameti teenistujatele, õppeklassid ja lasketiir. Veerandit kogu hoonest (2360 ruutmeetrit) kasutab Tartu Ülikooli Narva kolledž oma üliõpilaste majutamiseks. Lisaks tuleb hoone juurde spordikompleks koos ujulaga, mis on avatud ka linnarahvale.

Õppe-, majutus- ja treeningukompleksi ehitaja on Nordecon AS, arhitektuurse lahenduse autor arhitektuuribüroo Kolm Pluss Üks. Arro & Agasild Inseneribüroo teostas hoone põhiprojekti. 

Arhitektide visiooni järgi on kõik avalikud ja poolavalikud ruumid koondanud esimesele korrusele, majutusruumid aga tänavapinnast kõrgemal. Tervet hoonet läbiv aatrium on alumisel tasandil liigendatud tegevus- ja puhkealadeks. Välisvaates domineerivad mitmesugused avatud ja suletud astmestikud. 

Ehituslikult on hoone peamiseks eripäraks kolm puidust majutuskorrust, mis teevad hoonest suurima mitmekorruselise avaliku puitehitise Eestis.

Tõnis Agasilla sõnul on projekteerimise vaates tegemist väga keerulise hoonega, mida iseloomustavad kompromissitud arhitektuursed detailid. Näiteks maa sees olev 8-rajaline bassein ning selle kohal olevad kolm majutuskorrust, lisaks basseini kohal olev 2-meetrine kõrgetest järeltõmmatud eelpingetaladest ribistik.

Hetkel on AAIB-s tegemisel hoone tööprojekt. 

Vaata ka Narva õppehoone arhitektuurilahenduse eskiise.